Przepisy

Udziec z indyka po styryjsku

Udziec z indyka jest dziś powszechnie dostępny, powstało więc wiele nowych i smacznych przepisów. Takim przepisem jest i ten, który polecamy na jesienne i zimowe dni.

Czas przygotowania 1 h 30 min
Trudność Nieco pracochłonne
Wartość energetyczna 539 kcal / 2253 kJ

Składniki

Hungry guy4
2 udka indyka (około 800 g)
sól
świeżo mielony pieprz
gałka muszkatołowa
100 g marchewki
100 g pietruszki
100 g selera
natka pietruszka
1 cebula
6 łyżek oleju
2 liście laurowe
tymianek
250 ml białego wina
2-3 łyżki octu winnego
4 łyżki świeżo tartego chrzanu
1 łyżka Vegety

Przygotowanie

  1. Cebulę pokroić na plasterki. Marchewkę, pietruszkę i seler pokroić w paski. Natkę pietruszki posiekać. Z udek usunąć skórę, natrzeć go solą, świeżo mielonym pieprzem i gałką muszkatołową.
  2. Na rozgrzanym oleju obsmarzyć udka z każdej strony, aż zruminieją.
  3. Pokrojone marchewkę, pietruszkę, cebulę oraz liść laurowy włożyć do naczynia żaroodpornego, na nie położyć udka wraz z olejem, tymiankiem, natką pietruszki i Vegetą. Zalać winem i octem. Naczynie przykryć albo nakryć folią aluminiową.
  4. Piec w piekarniku rozgrzanym do 180°C około godzinę. Podczas pieczenia można dolać jeszcze odrobinę wina i wody.
  5. Pieczone mięso odzielić od kości i pokroić w plastry.

Serwowanie

Upieczone mięso ułożyć na ciepłym talerzu wraz z warzywami i sosem z pieczenia. Posypać tartym chrzanem. Jako dodatek podawać gotowane ziemniaki z natką pietruszki.

Rada

To danie można przygotować również z udek kurczaka. W tym przypadku przygotowanie będzie trwało krócej.

Mała tajemnica

Jeśli usuniemy skórę, mięso nasiąknie przyprawami, będzie miało wyraźny aromat i łatwiej się upiecze.

Moja notatka